Idźcie i głoście – w poszukiwaniu współczesnych ambon

 „Publikuj albo giń” – ten cytat pojawił się już na samym początku Warsztatów medialnych dla liderów Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Spędzając sobotę 11 marca br. w murach WSD w Tarnowie wraz z ponad setką innych uczestników dowiedziałyśmy się co warto i należy publikować, gdzie publikować, jak oraz dla kogo.

 

Organizatorzy Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie pod przewodnictwem swojego wicedyrektora ks. dr. Jana Bartoszka i Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej we współpracy z Diecezjalnym Radiem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz Tarnowską edycją Gościa Niedzielnego – podczas profesjonalnie przygotowanych warsztatów zapewnili uczestnikom możliwość zapoznania się ze wszystkimi aspektami świata dzisiejszych mediów.

Na pytanie „Co publikować?” odpowiadał wykład ks. dr hab. Józefa Klocha – prof. UKSW. Charyzmatyczny kapłan wskazywał, że dobro należy promować, przesyłać w świat dobre informacje. Usłyszeliśmy także kilka podpowiedzi, jak – jako liderzy katolickich wspólnot – możemy w praktyce skutecznie komunikować się z dziennikarzami mediów, do których chcemy dotrzeć.

JE ks. bp dr Andrzej Jeż zwrócił uwagę na konieczność dawania świadectwa swojej wiary i doświadczenia Boga na współczesnych ambonach, które powinny być jeszcze lepiej przez Kościół wykorzystywane. Pasterz naszej diecezji przypomniał również o obowiązku formacji osób niosących taki przekaz.

Red. Dorota Kunc z RDN Małopolska wskazywała na konieczność samodzielnego przygotowania dobrego materiału z wydarzeń, które chcemy promować. Taki gotowy materiał oddany w ręce dziennikarza – także świeckiego medium! – może szybciej trafić na docelowe łamy.

Trud zapoznania nas z podstawami prawa prasowego podjął ks. Zbigniew Wielgosz. Cytaty, zdjęcia, domena publiczna, prawa autorskie i ich rodzaje – informacje niezbędne w pracy z mediami otrzymaliśmy podane jak  na tacy.

Barwnie, żywiołowo i na przykładach opowiedziała nam o promocji Światowych Dni Młodzieży w mediach społecznościowych Monika Paterka. Pokłady cierpliwości, czas i szacunek do odbiorcy to podstawy działania na Facebooku, Twiterze i kilku innych, niekoniecznie znanych polskiej młodzieży, portalach.

Nie zabrakło także – choć okrojonych ze względu na przesunięcia czasowe – warsztatów fotograficznych, podczas których fotograf Kami Bańkowski w oparciu o swoje prace udzielał praktycznych wskazówek przy wykonywaniu fotoreportaży z uroczystości: zwracanie uwagi na element kluczowy wydarzenia i zachowanie dyskretnej postawy pozostaną nam w pamięci jako najważniejsze porady.

Uwieńczeniem spotkania była praca w małych grupach – w kilka osób pod okiem doświadczonych dziennikarzy RDN i Gościa Niedzielnego przygotowywaliśmy notatki prasowe z przykładowych materiałów, a efekty naszej pracy zostały skorygowane i szczegółowo, merytorycznie skomentowane.

To wartościowe wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci, a usłyszane tam rady znajdą zastosowanie w naszej działalności parafialno – medialnej.

(tekst opublikowano w wersji zmienionej – współautorstwo z B.H.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s