Kęs chleba duchowego

Na krakowską Woronicza dotarliśmy tuż przed godziną 9. W ostatniej chwili weszliśmy do pełnego po brzegi kościoła sióstr albertynek Ecce Homo, który 2 września 2017 gościł członków Akcji Katolickiej z całej metropolii krakowskiej, czyli z diecezji bielsko-żywieckiej, kieleckiej, krakowskiej oraz tarnowskiej.

Po organizacyjnym wprowadzeniu i odczytaniu pozdrowień od pasterzy obecnych na spotkaniu diecezji postać malarza Adama Chmielowskiego – św. brata Alberta -przybliżyła nam siostra albertynka ze wspólnoty opiekującej się tamtejszym sanktuarium. Ten niezwykły polski święty jest m.in. autorem znajdującego się w nawie głównej kościoła obrazu Chrystusa umęczonego „Ecce Homo”. Obraz ten, jak się dowiedzieliśmy, jest efektem cierpień i zmagań duchowych jego autora, który „najpierw upadł na kolana przed obliczem Boga, a potem przed obliczem najbiedniejszego z krakowskiej ogrzewalni”. Adam Chmielowski od dziecka wychowywany był w „duchowości chleba”, którego bochen zawsze leżał na domowym stole, dostępny dla każdego potrzebującego. I takim on sam się stał, szukając najpierw w duchowości trzeciego zakonu św. Franciszka czy u jezuitów, by w końcu założyć własne zgromadzenia posługujące ubogim.

Następnym punktem programu był wykład ks. prof. Roberta Nęcka, który w kontekście wolności artystów i sztuki przybliżył nam treści zawarte w książce „Osoba i czyn” ks. prof. Karola Wojtyły. Zgodnie z rozważaniami przyszłego papieża każdy z nas wyraża się przez czyny – przez to, jak wobec innych postępuje, a mądrością artysty jest doprowadzenie do równowagi między dwoma wartościami – prawdą i wolnością. Dowiedzieliśmy się także, że wartości zawsze chodzą parami, a dla nas jako chrześcijan istotny jest także jeszcze jeden duet – uczciwość i kompetencja. Z kolei sumienie człowieka jest jak struna gitarowa – trzeba je stroić. Można to zrobić przede wszystkim poprzez spowiedź, ale także przez kontakt z wartościowym człowiekiem, kontakt z przyrodą, przez wartościową lekturę i wreszcie także dzięki prawu.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na Eucharystię, którą celebrował ks. bp Jan Szkodoń wraz z przybyłymi na spotkanie kapłanami. Biskup wygłosił do nas homilię, podkreślając w niej znaczenie pokory, a całą liturgię uświetniło kilkanaście pocztów sztandarowych z poszczególnych parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. W procesji z darami oprócz hostii i wina przyniesione zostały winogrona, wielki bochen chleba (podzielony później pomiędzy diecezje) oraz różańce, po Msz św. rozdawane uczestnikom spotkania. Ubogacający nas Słowem Bożym duszpasterze otrzymali z kolei pamiątkowe dzwoneczki, kopie dzwonu Misericordia z łagiewnickiego sanktuarium.

Po modlitwie i wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć (już z księdzem proboszczem, który dołączył do nas w trakcie spotkania) na terenie przed sanktuarium można było posilić się bigosem i drożdżówkami, a także zwiedzić wystawę dotyczącą św. brata Alberta i posługi założonych przez niego zgromadzeń, nabyć różnego rodzaju pamiątki i materiały dla ducha.

Do Bochni wróciliśmy ubogaceni duchowo i pełni refleksji przydatnych w dalszej pracy na rzecz Kościoła i naszej parafii.

Agnieszka Drozd

http://www.pawelbochnia.pl/glos-parafii/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s