Agalaura: Nie róbmy polityki!

Dlaczego przypominam dzisiaj krytykowane hasło z pamiętnej kampanii samorządowej w 2010 roku? Słowa mają różne znaczenie. To znaczenie zmienia się z czasem, zmienia się także z kontekstem.

Ostatnimi czasy PSL złożył w Sejmie projekt zwolnienia z podatku emerytur i rent, a PiS ten projekt odrzucił. Dlaczego? Bo – jak usłyszałam w dyskusji – TO jest POLITYKA. Bo PiS ma swój projekt dla seniorów, bo to PSL, bo PSL nie ma czystych intencji … a więc jeśli TO jest POLITYKA, to powtórzę raz jeszcze – nie róbmy polityki!

Pomysł zwolnienia z podatków rent i emerytur jest jak najbardziej słuszny, w prywatnych rozmowach wspominałam o nim, zanim dowiedziałam się o działaniach PSL. Przecież te świadczenia przesyłane są przez państwo, a potem ktoś nad tymi świadczeniami musi się pochylić, wszystko przeliczyć i część świadczenia odesłać państwu. Bezsensowna robota.

A pomysł PiS-u? 500+ dla emerytów? Kolejna komplikacja systemu zamiast upraszczania. Wnioski, decyzje, skargi, rozpatrzenia, biurokratyczna machina się kręci. Jeśli do obsługi tego trzeba będzie zatrudnić dodatkowych urzędników – źle, bo w ostatecznym rozrachunku koszty mogą być większe niż zyski. Jeśli nie trzeba będzie zatrudniać dodatkowych urzędników, to też źle, bo albo 1) aktualni urzędnicy wezmą to zadanie bez większych problemów co oznacza, że obecnie mają za mało do zrobienia i płacimy im w części za nic, albo 2) będą mieli więcej pracy niż możliwości jej wykonania, co oznacza opóźnienia i niestaranności w wykonaniu. Po co to wszystko komplikować?

Pomysł zwolnienia z podatku rent i emerytur jest dobry i należy go wprowadzić. Nawet, jeśli pojawił się w Sejmie z woli PSL-u. Czyny, decyzje i pomysły oceniać możemy na wielu poziomach. Przede wszystkim możemy ocenić sam czyn, decyzję czy pomysł, a potem ocenić go w kontekście. Jeśli ojciec szarpnie dziecko za rączkę tak, że wyrwie mu ją ze stawu, to zrobił dobrze czy źle? A jeśli zrobi to samo ratując dziecko w ostatniej chwili przed wbiegnięciem pod samochód? Ten pomysł PSL-u jest dobry, co nie oznacza, że dobry jest PSL czy inne jego pomysły. Jeśli w PSL-owskim projekcie ustawy nie ma haczyków, kruczków czy innych drobnych druków, które budziły by wątpliwości, to powinien on zostać przyjęty.

Jeśli TO jest POLITYKA, to odejdźmy od niej jak najdalej. Robimy w życiu różne rzeczy, ale na ogół wszystkiemu przyświeca jakiś jeden cel najważniejszy, jakaś wartość, marzenie czy dążenie. Tak jest i z partiami. Jeśli będzie im przyświecać jakaś określona POLITYKA, to bardzo łatwo będzie się im pogubić. Wystarczy zmiana lidera, wystarczy, że zacznie wyrastać w partii inna osobowość niż oficjalny lider, inna osobowość z własną wizją, celami, odmiennym rozumieniem POLITYKI… i mamy problem, przepychanki, układy, gierki personalne.

Partie i politycy powinni mieć jeden cel: służyć Bogu i ludziom. Wtedy się nie pogubią. Trochę tak, jak ewangeliczne Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi (Mt 5,37). Jeśli partia skupi ludzi wokół tej wartości, to nie przeszkodzi zmiana lidera, nie przeszkodzi inna osobowość, bo pozostanie ten sam cel i te same środki do celu. A różnice mogą tylko ubogacać, bo będą na poziomie formy a nie treści.

Tak też powinniśmy traktować partie polityczne – jako „narzędzie”, nie jako cel. Celem jest Polska, wolna, suwerenna, wierna Bogu, silna. A ugrupowania polityczne mają temu służyć. Nie jest wartością być wiernym PiS-owi czy innej partii dla samej wierności partii. Każde wybory to nowe rozdanie i należy swoje poparcie za każdym razem rozsądnie przemyśleć, mając przed oczami Boga, honor i Ojczyznę.

http://solidarni2010.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s