Agalaura: Niedziela Dobroczynności?

Kościół w swojej mądrości rozdziela święta i uroczystości. Mamy Boże Ciało, bo w Wielki Czwartek zbyt skupiamy się na Męce Chrystusa i Jego Śmierci następnego dnia niż na samej Eucharystii  i Boże Ciało ma to „naprawić”. Przedwczoraj (w poniedziałek 9 kwietnia) obchodziliśmy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dlaczego dopiero wtedy, przecież zawsze przypadało 25 marca, 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem? Bo 25 marca to była Niedziela Palmowa – ważniejsze święto, a potem cały Wielki Tydzień.

A co robimy my? Bierzemy śluby w Boże Narodzenie i Wielkanoc, chrzcimy dzieci w inne święta i uroczystości … starając się być mądrzejszymi niż Kościół. Szkoda, że księża w ogóle zgadzają się na takie pomysły. Ale co sprawiło, że o tym piszę? Poprzednia niedziela, nazywana Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

A dokładniej kazanie i to, co się działo na Mszy św. w moim parafialnym kościele już (przynajmniej) drugi rok z rzędu. I pewnie nie tylko tam, bo przecież jako kazanie odczytano w niejednym kościele list KEP. O czym był list? O radości zmartwychwstania, o Duchu św., a potem o … Caritasie i Syrii. Jestem świeżo po wysłuchaniu „Dzienniczka” (wersja audio do kupienia TUTAJ) i mam wrażenie, że nie o to chodziło w tym święcie!

Zrobiono nam w kościołach coś na kształt Niedzieli Dobroczynności albo Niedzieli Miłosierdzia Ludzkiego, a miała być Niedziela Miłosierdzia Bożego! Nie miało być o Syrii i Caritasie, a o Jezusie, który za nas umarł, a teraz czeka na nas z ogromną ilością łask, których my często nie potrafimy przyjmować, bo za mało Mu ufamy … miało być o Koronce do Miłosierdzia Bożego, którą tak wiele można wyprosić, a szczególnie miłosierdzie dla konających. Miało być o samym Święcie, które jest szczególnym dniem miłosierdzia Bożego, o przyjmowaniu przez nas Komunii Św., jak się mamy modlić, o pokorze…

Czy naprawdę wszyscy to wiedzą? Czy nie trzeba tego nam przypominać? Trzeba! Inaczej rok liturgiczny nie powtarzałby się od początku z całym kalendarzem świąt co 365 dni! A święto patronalne Caritasu można ustanowić w innym dniu – na przykład Niedzieli Dobroczynności. W przeciwnym razie zbyt dużo treści jest do zmieszczenia w jednym dniu i słowa Jezusa znowu odsuwane są na bok…

Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego. Która dusza  przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s